Je magnetoterapia naozaj účinná liečebná metóda?

Magnetoterapia patrí medzi metódy nazývané fyzikálna liečba, je to metóda historicky pomerne stará, ktorá teraz v posledných rokoch zažíva pomerne veľký rozkvet, je stále viacej používaná a uznávaná nie len v teoretickej, ale i v praktickej medicíne. Jej hlavnou prednosťou je ľahká aplikácia, minimálne vedľajšie účinky, pomerne vysoká účinnosť hlavne u bolestivých a zápalových stavoch. S používaním magnetoterapie nie je treba príliš váhať, najlepšie sú liečebne ovlivnené funkčné poruchy, avšak nie fixované patologické zmeny. O tom, že patrí medzi účinné metódy nie je možné pochybovať. Avšak podobne ako iné alternatívne liečebné metódy nie je liekom na všetky zdravotné ťažkosti bez rozdielu.

Je možné sa predávkovať účinkami magnetoterapie?

Predovšetkým je nutné uviesť, že pred aplikáciou magnetoterapie je nezbytné pri neznámych bolestiach pacienta poriadne vyšetriť a stanoviť správnu diagnózu. Dôležitá je pravidelnosť a postupné predlžovanie aplikácie liečebného magnetického poľa. Niekedy dochádza v prvých dňoch k ľahkému zhoršeniu ťažkostí (reaktívna fáza, známa aj ako lázeňský efekt. Toto nie je dôvodom k prerušeniu aplikácie. Je treba dodržovať odporučovanú dobu aplikácie a aj pravidelnosť používania. Pri nadmernom užívaní môžu byť vyvolané niektoré nešpecifické reakcie, nie su však pravidlom.

Je vhodné spojiť magnetoterapiu s inou alternatívnou liečebnou metódou?

Počas kôry magnetoterapie sa neodporučuje robiť žiadne RTG (rentgenové) vyšetrenie alebo ožarovanie a nikdy neaplikovať elektroliečbu. Pri všetkcýh aplikáciach je možné súčasne robiť klasickú rehabilitáciu (magnetoterapia, cvičenia, masáže a iné), odporúča sa používanie perličkovej či vírivej liečebnej kúpele a používanie bylinných prísad. Vynikajúce výsledky sú pri súčasnej aplikácii magnetoterapie a oscilačnej (vibračnej) masáže špeciálnymi prístrojmi.

Má magnetoterapia nežiadúce vedlajšie účinky?

Terapia nie je návyková, pri správnom dávkovaní nemá vedľajšie nežiadúce účinky. Pacient pri aplikácii vo väčšine prípadov nič nevníma, liečba by nemala byť uskutočňovaná v neskorých večerných hodinách (stimulácia môže byť zdrojom nespavosti). Pri liečbe prenikajú siločiary všetkými časťami tela, kosťami aj tkanivami takmer rovnomerne, takže pacient sa nemusí vyzliekať, nevadia ani sadrové obväzy. Zavedené kovové implantáty nie su pre liečbu zakázané. Väčšiu starostlivosť je treba venovať ľudom s nízkym krvným tlakom (so sklonami k nemu). Niekedy môže prísť k výraznejšiemu poklesu krvného tlaku, podľa našich pozorovaní, pokles mizne počas 20 - 30 minút, aj rýchlejšie. Veľká pozornosť je nezbytná u epilepsie a iných záchvatových ochoreniach, u aktívnej TBC, a u tehotných žien, kardiostimulátoru, u ťažkých krvácajúcich stavoch, u hyperfunkcie kôry nadobličiek, či pri liečbe steroidmi, u nádorových ochorení v rozvinutom štádiu, pozri Kontraindikácie. Nie je dobré používať magnetoterapiu počas akútneho virového alebo bakteriálneho ochorenia, najlepšie je vyčkať, až akútna fáza prejde. Pri rehabilitácii je liečba vhodná.